Втората книжка за 2021 г. на списание „Съвременна лингвистика“ продължава добрата традиция да публикува текстове на млади автори, които правят първите стъпки в света на необятната езиковедска наука. Тези стъпки понякога са неуверени и авторите им се страхуват смело да заявят своята позиция, но в същото време те са заявка за желана реализация в необятното поле на наблюдението и проучването на българския език.
В рубриката „Словото на учителя“ са публикувани два значителни приноса на изявените български езиковеди проф. д-р Гергана Дачева от Катедрата по български език и на проф. д.ф.н. Мариана Георгиева от Института за български език.
Осем млади учени пък разгръщат своите наблюдения в рубриката „Лингвистичен форум“, в която са публикувани текстовете на Румен Скрински (докторант в Историческия факултет на СУ), Николай Шиндаров (докторант в Катедрата по български език на СУ), Мария-Лия Борисова (доктор по български език), Маргарита Гергинова (доктор по история на новобългарския книжовен език), Зорница Танчева (докторантка по история на новобългарския книжовен език в СУ), Антоанета Начева (докторантка по история на новобългарския книжовен език в СУ), Вероника Бегова (бакалавър по българска филология), Йоана Енева, Йоан Василев (студенти по българска филология в трети курс – СУ „Свети Климент Охридски“) и Руслана Маргова (докторантка в Катедрата по общо езикознание на СУ „Свети Климент Охридски“).
В рубриката „Българските журналисти за българския език“ представяме разговор по езикови въпроси с журналистката Анна Цолова, завършила българска филология през 1998 г., а в рубриката Българските писатели за българския език д-р Биляна Борисова задава своите въпроси на младата и талантлива българска писателка Неда Зарева.
Във втора книжка на списанието за първи път публикуваме ученически есета, посветени на българската реч и употребите ѝ в ежедневието от младите носители на фона на динамични развойни процеси, които променят както обществото, така и неговото слово. В редакцията на списанието постъпиха повече от 200 ученически есета, от които специално жури одобри текстовете на Ния Райчева от НГДЕК, Ния Момкова от 9.ФЕГ „Алфонс дьо Ламартен“, на Ева Райковска от Втора английска гимназия, на Мартин Славов от 35. СЕУ „Добри Войников“, на Теодора Еленкова от СУ „Желязко Терпешев“; на Цветослава Тодорова, Калия Кайралах и Тодор Паскалев от 21. СУ „Христо Ботев“, кв. Лозенец, гр. София. Изказвам благодарност към преподавателите им по български език и литература и към тях самите за творческите усилия.
Специална благодарност изказвам на д-р Мая Ангелова – директор на столичното 21. СУ „Христо Ботев“, и на г-жа Светла Димитрова (заместник-директор в същото училище) – затова, че с професионализма и уменията си, с модерните подходи към учениците и обичта призвание към работата си са създали едно съвременно училище, в което царят творческа атмосфера, интерес към езика и към литературата; стремеж да се обвързват непрестанно езиковите и литературните компетентности с изискванията на живота и на обществото. И с това са постигнали най-важното за една образователна институция – да бъде мост към висшето образование и към живота, в който грамотните млади хора ще влязат достойно и със самочувствие.