От 1 до 31 август 2018 г. двадесет и шестима студенти от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ взеха участие в лятна школа по руски в гр. Москва. Стаж от подобен мащаб за русистите от Пловдивския университет се осъществява за първи път през последните две десетилетия, като партньор в начинанието бе Руският университет за дружба между народите (Российский университет дружбы народов), който е специализиран в обучението на чуждестранни студенти.
В езиковата практика се включиха студенти от всички специалности във Филологическия факултет на Пловдивския университет, в които се изучава руски език – Руска филология, Български език и руски език, Приложна лингвистика (английски и руски език), Лингвистика и бизнесадминистрация, Лингвистика и информационни технологии, Лингвистика и маркетинг. Обучението в сърцето на руската столица бе особено ползотворно, тъй като то даде възможност на българските студенти не само да усъвършенстват знанията си по руски език, но и да се докоснат до забележителностите на многомилионната Москва, за които бяха слушали много преди това. Под формата на упражнения, диктовки, беседи, самостоятелна работа и викторини участниците в езиковата практика успяха да изградят у себе си комуникативни и организационни умения, както и да се научат да изказват мнението си по различни теми, свързани с езика, културата и историята на Русия. Като особено полезно може да се определи наученото от Юлия Матвеевна Алюнина и Бела Ахмедовна Булгарова – педагози с дългогодишен стаж в преподаването на руски език като чужд, които работиха активно с българските си колеги филолози.
Извън аудиторните занятия беше организирана и богата културна програма, която имаше за цел да покаже необятната Москва и не толкова познатите за туристите кътчета на руския мегаполис. Така студентите русисти непосредствено се потопиха в културата, в начина на живот и се запознаха с обичаите на московчаните. Също така бе организирано и специално посещение на Кремъл – историческото и политическото сърцето на Русия, който през вековете е бил арена на множество значими събития, променили хода на световната история. Бяха посетени и някои от най-известните музеи и галерии, които представят руското и европейското изкуство от различни епохи. Програмата включваше и запомняща се обиколка с корабче по река Москва, а за мнозина Централният парк за култура и отдих „М. Горки“ се превърна в любимо място за прекарване на топлите летни дни.
Едномесечното пребиваване в руската столица остави траен отпечатък у пловдивските русисти. Там те създадоха нерушими приятелства и натрупаха незабравими спомени. Но това, което остана паметно за тях, са именно топлината и чистосърдечието, с които бяха посрещнати от страна на руските домакини.
В края на обучението на тържествена церемония бяха връчени сертификати за участие в езиковата практика. Без съмнение трябва да се каже, че събития от подобен род са особено важни за бъдещите висшисти и те трябва да имат своето трайно място в академичния календар. Най-важното е, че студентите се завърнаха в България по-мотивирани и изпълнени с още по-голямо желание да работят и да се развиват в областта на русистиката, а лозунгът им е: „Москва обогатява, мотивира, развива!“. Искрено се надяваме, че езиковите практики в руската столица ще се превърнат в добра и продължителна традиция!


